Organisation

Conference chairs

Doctoral Consortium chair

Program Committee

  • Thomas Ågotnes (University of Bergen, Norway)
  • Luis Antunes (GUESS/Univ. Lisboa, Portugal)
  • Vicent Botti (DSIC, Spain)
  • Lars Braubach (University of Hamburg, Germany)
  • Nils Bulling (Clausthal University of Technology, Germany)
  • Massimo Cossentino (ICAR/CNR, Italy)
  • Célia Da Costa Pereira (Université de Nice Sophia Antipolis, France)
  • Mehdi Dastani (Utrecht University, Netherlands)
  • Paul Davidsson (Malmö University, Sweden)
  • Yves Demazeau (CNRS – Laboratoire LIG, France)
  • Joerg Denzinger (Department of Computer Science, University of Calgary, Canada)
  • Frank Dignum (Utrecht University, Netherlands)
  • Juergen Dix (Clausthal University of Technology, Germany)
  • Barbara Dunin-Keplicz (Institute of Informatics, Warsaw University and Polish Academy of Sciences, Poland)
  • Torsten Eymann (University of Bayreuth, Germany)
  • Maria Ganzha (University of Gdańsk, Poland)
  • Marie-Pierre Gleizes (IRIT – Université de Toulouse, France)
  • Vladimir Gorodetsky (Univ. St. Petersburg, Russia)
  • Daniel Hennes (European Space Agency, Netherlands)
  • Koen Hindriks (Delft University of Technology, Netherlands)
  • Gal Kaminka (Bar Ilan University, Israel)
  • Wolfgang Ketter (Rotterdam School of Management – Erasmus University, Netherlands)
  • Franziska Klügl (Örebro University, Sweden)
  • Matthias Klusch (DFKI, Germany)
  • Andrew Koster (IIIA-CSIC, Spain)
  • Winfried Lamersdorf (University of Hamburg, Germany)
  • Paulo Leitao (Polythecnic Institute of Braganca, Portugal)
  • Beatriz López (University of Girona, Spain)
  • Felipe Meneguzzi (PUCRS, Brazil)
  • Emma Norling (Centre for Policy Modelling, United Kingdom)
  • Ingrid Nunes (UFRGS, Brazil)
  • Andrea Omicini (Alma Mater Studiorum – Università di Bologna, Italy)
  • Shehory Onn (IBM Haifa Labs, Israel)
  • Sascha Ossowski (University Rey Juan Carlos, Spain)
  • Marcin Paprzycki (IBS PAN and WSM, Poland)
  • Mathias Petsch (Fakultät für Wirtschaftswissenschaften, TU Ilmenau, Germany)
  • Paolo Petta (Austrian Research Institute for Artificial Intelligence, Australia)
  • Alessandro Ricci (University of Bologna, Italy)
  • Jörg Rothe (Universität Düsseldorf, Germany)
  • Jordi Sabater Mir (IIIA-CSIC, Spain)
  • René Schumann (HES-SO University of Applied Sciences Western Switzerland, Switzerland)
  • David Sislak (Department of Computer Science and Engineering, FEE, Czech Technical University in Prague, Czech Republic)
  • Michael Sonnenschein (University of Oldenburg, Germany)
  • Matthias Thimm (Universität Koblenz-Landau, Germany)
  • Ingo J. Timm (University of Trier, Germany)
  • Adelinde Uhrmacher (Universität Rostock, Germany)
  • Rainer Unland (University of Duisburg-Essen, Germany)
  • Wiebe Van Der Hoek (University of Liverpool, United Kingdom)
  • László Zsolt Varga (MTA SZTAKI, Hungary)
  • Matteo Vasirani (EPFL, Switzerland)
  • Gerhard Weiss (University Maastricht, Netherlands)
  • Franco Zambonelli (University of Modena and Reggio Emilia, Italy)

MATES steering committee

  • Matthias Klusch (DFKI, Germany)
  • Winfried Lamersdorf (University of Hamburg, Germany)
  • Jörg P. Müller (Technische Universität Clausthal, Germany)
  • Paolo Petta (University of Vienna, Austria)
  • Ingo Timm (University of Trier, Germany)
  • Rainer Unland (University of Duisburg-Essen, Germany)